پیش بینی وضعیت هوا

برای دریافت توصیه های کشاورزی اینجا کلیک فرمایید.

پیام های ترویجی 1398/3/1

1-بازديد از مزارع غلات بويژه گندم به منظور بررسي وضعيت نرم پوره سن غلات جهت كنترل آفت با توجه به افزايش دما در چند روز آينده .

2-كنترل لارو پروانه بيد پشت الماسي در مزارع كلزا با سموم مناسب با مشورت كارشناسان .

3-ادامه عمليات كاشت محصولات بهاره و آماده سازي بستر بذر ساير محصولات بهاره .

4-كنترل آفات و بيماريها و علف هاي هرز در باغات و درختان ميوه .

5-توجه ويژه به دما و رطوبت در گلخانه ها به منظور بررسي وضعيت زنگ زرد و به محض مشاهده نسبت به كانون كوبي و جلوگيري از اپيدمي شدن بيماري اقدام شود .

بر اساس پیش بینی های انجام شده هشتمین جشنواره سالانه انگور در روز چهارشنبه طی آیینی در روستای هزاوه اراک با حضور معاون استاندار ، فرماندار ، بخشدار، نماینده ولی فقیه در جهادکشاورزی استان و شهرستان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اراک ، گردشگران و دوستداران فرهنگ در جوار بارگاه امامزاده سلطان سید احمد (ع ) در تاریخ ۲6 مهرماه گشایش یافت .


این جشنواره به منظور معرفی آرایه های فرهنگی و بومی مرتبط با انگور با توجه به فصل برداشت این محصول در کنار جاذبه های بکر طبیعی و مذهبی روستا برگزار می شود.


در قالب این جشنواره که هرسال با آغاز فصل پاییز و برداشت انگور در استان مرکزی بر پا و یک هفته  ادامه خواهد داشت ،کشاورزان منطقه بویژه، ساکنان هزاوه انواع محصولات دامی و باغی خود را بطور مستقیم به خریداران عرضه می کنند.


همزمان با این جشنواره، روند فعالیت دسته جمعی ساکنان روستای هزاوه برای تولید و پخت انواع فراوردهای انگور به شکل سنتی آن آغاز می شود.


انگور، کشمش، شیره، باسلق و سایر فرآورده های تولیدی این محصول به عنوان سوغات برجسته استان مرکزی در این جشنواره به بازدیدکنندگان عرضه می شود.

جشنواره انگور هزاوه هر ساله به منظور توسعه صنعت گردشگری در سه محور اقتصادی، گردشگری و مردم شناسی در منطقه هزاوه برگزار می شود. کشت انگور و تولید محصولات آن به عنوان یکی از مهمترین فعالیت های مردم روستای هزاوه است و مسئولان با برنامه ریزی مدون می توانند از این ظرفیت اقتصادی برای توسعه و ایجاد اشتغال استفاده کنند.


علاوه بر اینکه روستای هزاوه از قطب های مهم تولید انگور و مشتقات آن است، این منطقه با توجه به جاذبه های گردشگری مذهبی، فرهنگی و اقتصادی به عنوان یکی از مناطق مهم نمونه گردشگری روستایی استان است.


در اين جشنواره روش‌هاي تهيه فرآورده‌هاي خوراکي از محصول انگور به طور زنده به نمايش درآمده و اجرای برنامه‌هايی همچون موسيقي محلي، بازي‌هاي بومي استان مرکزي و تجليل از توليدکنندگان برتر انگور از دیگر برنامه‌های هشتمین جشنواره انگور هزاوه است.

 
معرفی روستای هزاوه به عنوان روستای هدف گردشگری، ایجاد روحیه نشاط بین کشاورزان، زمینه‌سازی جهت معرفی سوغات اراک و تهیه و توزیع بسته‌های سوغات و حمایت از تولیدکنندگان سوغات و صنایع دستی در شهرستان بویژه در روستاها در راستای ایجاد فرصت‌های شغلی منطبق با جغرافیای محلی از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.

مهمترین هدف از برگزاری جشنواره انگور هزاوه افزايش توليد (كمي و كيفي) معرفی  ارقام  انگور وارزش غذاي آن وتاثير آن دركارائي مصرف آب ، تاثير آن در درامد و اقتصاد كشاورزان واشتغال زايي  و همچنين ظرفیت‌های روستایی و توریسم کشاورزی استان در سطح کشور است، روستای هزاوه یکی از روستاهای هدف گردشگری در استان و زادگاه امیرکبیر است که هم‌اکنون خانه وی در این روستا به تملک میراث فرهنگی درآمده و این خانه به موزه تبدیل خواهد شد.

هزاوه از روستاهای هدف گردشگری و یکی از بزرگ ترین مناطق تولید انگور در استان مرکزی به شمار می رود و شناسایی ظرفیت های این منطقه نقش موثری در جذب گردشگر برای این منطقه دارد.

روستای هزاوه در ۱۸ کیلومتری غرب اراک که دارای بافت کوهستانی و آب و هوای مناسب برای باغداری و دارای تاکستان های وسیع انگور است.


روستای هزاوه زادگاه امیرکبیر، میرزا بزرگ قائم مقام و میرزا ابوالقاسم قائم مقام است که علاوه بر ویژگی های تاریخی دارای ذخایر آب فراوان، آب و هوای کوهستانی و چشم اندازهای طبیعی و معماری است. این روستا دارای قدمتی یک هزار ساله بوده و مقبره شاهزاده سلطان احمد(ع) بر روی بلندترین قسمت روستا واقع در محله بالا قرار گرفته است که نمایی بسیار زیبا به این روستا بخشیده است.


در پايان از كشاورزان و باغداران پيشرو با اهداء  هدايايي تقدير به عمل آورده شد.

 

 

رسانه های ترویجی

دستورالعمل و بخش نامه ها

پیشنهادات

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری