پیام های ترویجی 1397/9/18

1-تنظيم دما و تهويه در گلخانه ها و سالن هاي پرورش قارچ و پرورش طيور با توجه به روند كاهش دما .

2-تخليه آب خطوط  آبياري تحت فشار و افزودن ضد يخ به رادياتور ماشين آلات كشاورزي و نگهداري ادوات ماشين آلات در محل پوشيده و مسقف .

3-كنترل و تنظيم دما و رطوبت انبارهاي نگهداري محصولات كشاورزي .

4-پوشش تنه درختان ميوه با گوني و كارتن به منظور كاهش خسارت جوندگان و سرما و آفات .

5-محافظت از كندوهاي زنبور عسل در مقابل كاهش  دما و بارش و انتقال آنها و انجام تغذيه تكميلي.

6-بهداشت عمومي باغات ميوه و جمع آوري شاخه ها و ميوه هاي آلوده و انهدام آنها خارج از باغ .

7-جمع آوري بقاياي گياهي مزارع به ويژه صيفي جات و شخم زدن آنها براي از بين بردن كانون هاي  زمستان گذراني آفات .

8-مبارزه مكانيكي با كرم خراط و پوشاندن سوراخ ها و دالان هاي كرم با خمير زئوزران .

9-انجام عمليات يخ آب در مناطق سردسير استان براي مبارزه فيزيكي با آفات خاكزي .


 مواد هیومیکی قابل استفاده در کشاورزی را میتوان به سه دسته تقسیم کرد:۱_اسیدهیومیک ۲_ اسید فولویک ۳_هیومین.


اسید هیومیک از نظر اندازه و وزن مولکولی بسیار بزرگتر از اسید فولویک است به همین دلیل در بسیاری از موارد محلولپاشی اسید هیومیک پودری توصیه نمیشود.درحالیکه اسید فولویک بدلیل اندازه کوچک براحتی از روزنه های گیاهی عبور کرده و قابلیت محلولپاشی دارد.


اسید فولویک طبیعی برنگ طلایی است و ریشه آن از کلمه  Fulvus به معنای زرد است. اسید فولویک یک کلات کننده مناسب با قدرت تبادل یونی بالاست که قدرت جذب عناصر معدنی را در گیاهان افزایش میدهد که در نتیجه آن مقاومت گیاه به تنش های محیطی افزایش می یابد و نیز باعث افزایش کمیت و کیفیت محصول میگردد.فولویک اسیدها براحتی وارد فعالیتهای زیستی در تمام رده های گیاهی و جانوری میشوند.
کارکردهای اسید فولویک را میتوان به شرح ذیل طبقه بندی کرد:


۱_اصلاح ساختار خاک: کلمه کلات از کلمهcheleبه معنای انبر گرفته شده است. پیوندهای یونی و کوالانسی یک عنصر را احاطه و آن عنصر را به سمت مقصد حمل میکنند,اسید فولویک همچنین میتواند عناصر غیر آلی و سنگین مانند کلسیم,منیزیم,آهن,کبالت و پتاسیم را کلات کند.این اسید  براحتی توانایی کلات کردن بیش از ۷۰ عنصر را دارا میباشد و به این ترتیب میتواند باعث اصلاح ساختار و افزایش توانایی جذب رطوبت در خاک و جذب عناصر توسط گیاه شود.


۲_افزایش جذب: اسید فولویک باعث افزایش قدرت جذب غشای سلولی شده و در داخل سلول بعنوان یک کاتالیزور عمل میکند و ضمن تامین عناصر مورد نیاز عناصر سمی و خطرناک داخل سلول را کلات کرده و آنها را به خارج سلول هدایت میکند.


۳_انتقال عناصر معدنی: اسید فولویک به علت وزن پایین براحتی میتواند عناصر غذایی را جابجا نموده و تا ۶۰ برابر وزن خود را بداخل سلول حمل کند.این اسید قادر است با عناصر معدنی و فلزی ترکیباتی را بوجود آورد که خواص قبلی این عناصر را نداشته و دارای ویژگیهای متفاوتی نسبت به آنهاست,اسید فولویک حتی امکان حل کردن و حمل سیلیس تثبیت شده در خاک را هم دارا میباشد.


۴_افزایش مقاومت به نوساناتPH: گیاهانی که تحت برنامه غذایی منظم همراه با اسید فولویک قرار دارند مقاومت بسیار بیشتری نسبت به نوساناتPH ازخود نشان میدهند.در واقع اسید فولویک بعنوان یک جذب تنش عمل میکند.


۵_جذب رادیکال های آزاد: اسید فولویک یک آنتی اکسیدان طبیعی است که جاذب رادیکالهای آزاد بوده و با این عمل ضمن تامین الکترولیت های حیاتی سبب بالا رفتن قابلیت حمل و نقل مواد غذایی,تسریع در واکنش آنزیمها,افزایش فعالیت,جابجا کردن عناصر اصلی و حفظ تعادل الکتروشیمیایی میشود.


۶_کاهش عناصر سمی خاک: اسید فولویک باجذب سموم و آلودگیها سبب تجزیه سموم و کاهش آلودگیها در خاک میشود , یکی دیگر از کارکردهای موثر فولویک اسیدها کاهش بقایای قارچکشها در خود گیاه است.


۷_افزایش مقاومت به تنش ها و بیماریها:در صورت محلولپاشی اسید فولویک,با توجه به وزن کم و قدرت نفوذ بالا به سرعت وارد گیاه میشود.اسید فولویک با افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در گیاه و نیز افزایش نفوذپذیری دیواره سلولی آب بیشتری را وارد سلول میکند که این امر سبب افزایش مقاومت گیاه به خشکی میشود.

 

 

 

رسانه های ترویجی

دستورالعمل و بخش نامه ها

پیشنهادات

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری