پیش بینی وضعیت هوا

برای دریافت توصیه های کشاورزی اینجا کلیک فرمایید.

پیام های ترویجی 1398/02/25

1-ادامه عمليات كنترل سن مادر در مزارعي كه به نرم مبارزه رسيده است .

2-مبارزه با آفات درختان به ويژه شته ها ،تريپس ها ،ليسه ها و پسيل ها با سموم .

3-ادامه عمليات كشت هاي بهاره از جمله چغندر ،گوجه فرنگي ، پياز ،صيفي جات و.... .

4-پايش مزارع گندم آبي و ديم به منظور بررسي وضعيت زنگ زرد در صورت مشاهده نسبت به كانون كوبي اقدام شود .

5-كنترل پروانه مينوز گوجه فرنگي (توتا )در خزانه ها و نشاكاري ها قبل از انتقال به مزارع .

6-كنترل دما و رطوبت گلخانه ها جهت جلوگيري از طغيان آفات و بيماريها .


به منظور بهبود وضعیت کشت بهاره محصولات سیب زمینی و پیاز در کشور که به دلیل بارشهای فراوان موجب آبگرفتگی زمیني های زیرکشت در مناطق مختلف نظیر جیرفت، گلستان، اصفهان، هرمزگان شده و همچنین تاخیر در کشت که به دلیل آماده نشدن اراضی برای کشت فصل جاری ایجاد گردیده، رعایت اقداماتی که بتوان با استفاده از مدیریت کودی بخشی از مشکلات به عمل آمده را حل نمود پیشنهاد می گردد.

1-   پیاز منطقه جیرفت:

در منطقه جیرفت به دلیل حرارت تجمعي يا مجموع درجه روزهاي رشد(Growth Degree Days(GDD))  پایین و تأخیر در رسیدگی پیاز (خالی نشدن گردن)،تأمین کودهای فسفاته و پتاسه بسیارمهم است تا موجب رسیدگی و بهبود عملکرد کمي و کیفی محصول شود، بنابراین لازم است علاوه برکوددهی معمول،این کودها به شکل زیر دراختیار محصول قرار گیرند:

-         مصرف کود مونو پتاسیم فسفات (MKP) به صورت خاکی یا کود آبیاری (در صورت امکان) به میزان 10 تا 15 کیلوگرم در هکتار. در صورت وجود اسید فسفریک میتوان به میزان 8 تا 12 لیتر در هکتار به جای MKPاستفاده نمود.

-         بهتر است در زمان مصرف MKP به همراه آن اسید هیومیک پودر به میزان 5 کیلوگرم در هکتار یا اسید هیومیک مایع به میزان 10 تا 125 لیتر در هکتار مصرف شود.

-         بهتر است در زمان مصرف MKP از کود سولفات روی به میزان 5 تا 10 کیلوگرم در هکتار برای افزایش کارایی جذب فسفر استفاده گردد.

-         -  برای درشت شدن و زودرسی پیازها، مصرف کودهای پتاس بالا به خصوص سولفات پتاسیم به میزان 20 تا 25 کیلوگرم در هکتار به همراه 5 کیلوگرم در هکتار اسید هیومیک پودری یا 10 تا 12 لیتر اسید هیومیک مایع موجب درشت شدن پیاز می شود. در این مرحله از مصرف کودهای حاوی نیتروژن بایستی اجتناب گردد چرا که رسیدگی پیاز را به تاخیر می اندازد.

-         محلول پاشی با MKP به میزان 5 در هزار یا سیلیکات پتاسیم به میزان 3 در هزار و یا فسفیت پتاسیم به میزان 1 در هزار میتواند کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قارچی را به دلیل تقویت گیاه به همراه داشته باشد.

-         پس از شروع تشکیل پیاز در بوته ها بهتر است از کودهای با پایه پتاس بالا نظیر سولفات پتاسیم به میزان 15 تا 25 کیلوگرم در هکتار به همراه آب آبیاری استفاده شود. مصرف اسید هیومیک به همراه کودهای پتاسه موجب افزایش جذب پتاسیم در گیاه به خصوص در خاک های سبک منطقه جیرفت می شود.

2-   سیب زمینی در استان گلستان:

در استان گلستان مزارعی که زود کاشته شده و گرفتار آبگرفتگی و سیلاب شده اند ممکن است بوته ها دچار توقف رشد و عدم غده ریزی کافی شده و برای برخی مزارع که جلوتر هستند و مرحله غده ریزی را گذارنده اند ممکن است مشکل درشت شدن غده ها را داشته باشند.

-         برای افزایش غده ریزی بوته های سیب زمینی بهتر است یک سرک کود فسفاته از منبع اوره فسفات یا منوآمونیوم فسفات (MAP) به میزان 10 تا 15 کیلوگرم در هکتار به همراه اسیدهیومیک پودری به میزان 5 کیلوگرم در هکتار یا اسید هیومیک مایع به میزان 10 تا 12 لیتر در هکتار به صورت خاکی یا کودآبیاری مصرف شود. مصرف سولفات روی به میزان 5 تا 10 کیلوگرم در هکتار به همراه کودهای فوق تشکیل غده­ها را افزایش می دهد. زمان مصرف سرک کود فسفات بالا قبل از گلدهی سیب زمینی می باشد.

-         برای درشت شدن غده سیب زمینی مناسب است کودهای پتاس بالا نظیر سولفات پتاسیم محلول در آب به میزان 15 تا 25 کیلوگرم در یک تا دو تقسیط به همراه آب آبیاری مصرف شود.

-         محلول پاشی با MKP به میزان 5 در هزار یا سیلیکات پتاسیم به میزان 3 در هزار و یا فسفیت پتاسیم به میزان 1 در هزار میتواند کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قارچی را به دلیل تقویت گیاه به همراه داشته باشد.

3-  کشت سیب زمینی درسایر مناطق نظیر استان­های همدان، اصفهان، زنجان و اردبیل

به دلیل بارش بهاره زیاد و خیس بودن اراضی، آماده سازی و کشت تابستانه اکثر محصولات به تاخیر افتاده است و در صورت به تاخیر افتادن کشت سیب زمینی به خصوص ارقام دیررس مشکلاتی ایجاد می شود. به همین منظور استفاده از کودهای استارتر برای افزایش سرعت سبز شدن و استقرار بوته­ ها  بسیار مهم  می­ باشد. در این راستا توصیه تکمیلی زیر پیشنهاد می گردد:

-         کودهای استارتر حاوی ترکیبی از کود های فسفاته و ازته می باشند که به همراه روی و اسید هیومیک موجب افزایش سبزشدن ورشد اولیه بوته­ های سیب­ زمینی در شرایط سرد خاک می­شود. مصرف کودهای مونوآمونیم فسفات (MAP) یا اوره فسفات به میزان 15 تا 20 کیلوگرم در هکتار به همراه سولفات روی 5 تا 8 کیلوگرم در هکتار و اسید هیومیک به میزان 5 کیلوگرم فرم پودری یا 10 تا 12 لیتر فرم مایع اسید هیومیک موجب تحریک رشد اولیه و سبز شدن سریع سیب زمینی می شود.

-         برای افزایش غده­ ریزی می­ بایست سرک کودهای فسفر بالا را در زمان قبل از گلدهی بوته­ ها و برای درشت شدن غده­ ها، مصرف کودهای پتاس بالا را به همراه اسید هیومیک به صورت سرک مطابق نسبت بالا ادامه داد.

رسانه های ترویجی

دستورالعمل و بخش نامه ها

پیشنهادات

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری