پیش بینی وضعیت هوا

برای دریافت توصیه های کشاورزی اینجا کلیک فرمایید.

پیام های ترویجی 1397/11/21

1-كنترل دما و رطوبت در گلخانه ها ، سالن هاي پرورش قارچ و انبارهاي محصولات كشاورزي .

2-انجام يخ آب زمستانه در مزارع و باغات در مناطق سردسير .

3-اجراي عمليات چالكود درختان ميوه در صورت مهيا شدن شرايط آب و هوايي .

4-ترميم و پاكسازي جوي ها و كانال هاي انتقال آب و هدايت آب بارندگي به استخرهاي ذخيره آب .

5-خودداري از چراي دام در حاشيه رودخانه و مسيل ها و نقاط مرتفع.

6-خودداري از تردد ماشين آلات و ادوات تا زمان گاورو شدن مزارع .

7- كشاورزاني كه قصد احداث باغ جديد را دارند براي تهيه نهال تنها از نهالستان هاي مجاز و ليبل دار اقدام به تهيه نهال كنند.

8- بيمه محصولات در فرصت باقي مانده انجام شود .

 


به گزارش رئیس اداره ترویج جهاد کشاورزی شهرستان اراک ، جلسه هماهنگی توسعه کشت کلزا در روز یکشنبه 25شهریور ماه سال جاری، با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ، مسئولین استانی و شهرستانی ،مدیران عامل شرکتهای تعاونی ، نظام صنفی ، کشاورزان پیشرو  و کلزاکاران شهرستان اراک در سالن امام علی (ع) جهاد کشاورزی استان برگزار شد.


سعید فتحعلیان هدف از برگزاری این نشست آموزشی و ترویجی  را  بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه های آتی برای توسعه کشت کلزا و ارائه بهترين راهکارهای ارتقای کشت کلزا و بیان دیدگاه و نظرات کشاورزان دانست و گفت : در این جلسه خدرایی مدیر زراعت سازمان ضمن اشاره به  اینکه کلزا گیاهی کم آب بر است و وقتی در تناوب با گندم قرار می گیرد باعث افزایش حاصلخیزی و تولید در واحد سطح می شود گفت: کشت کلزا به مدیریت اصولی نیاز دارد ، تراکم بالا در کشت کلزا عملکرد را پایین می آورد ، تعداد 50 بوته در هکتار بسیار مطلوب است . همچنین کنترل علف هرز در کشت کلزا اهمیت بسزایی دارد . استفاده ازکود پتاس و فسفات در زمان کشت در افزایش عملکرد نقش اساسی دارد.


 آنجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی در جلسه هماهنگی توسعه کشت کلزا گفت: فلسفه ی تشکیل این نشست آموزشی و ترویجی ، بالا بردن ظرفیت تولید و توسعه کشت کلزاست.استان مرکزی قابلیت کشت کلزا را دارد و از ظرفیت تولید و عملکرد بسیار مطلوبی نسبت به سایر استانها در کشور برخوردار است. اثر غیر قابل انکار کشت کلزا در کیفیت خاک و تناوب کشت بعدی بر کسی پوشیده نیست.امسال اولین سالیست که بذر کلزا به موقع به دست کلزاکاران استان رسیده است .ایشان این نوید را دادند که برای اینکه کلزاکاران استان بتوانند عملکرد بسیار خوبی داشته باشند از ابتدای کشت تا برداشت همراه کشاورزان کلزا کار خواهند بود.


همچنين در این جلسه  زاهدی معاون تولیدات گیاهی سازمان به مسایل و مشکلاتی که کلزاکاران شهرستان اراک در سنوات گذشته در خصوص کشت کلزا داشتند ، پاسخ دادند و به کلزاکاران این خبر را دادند که قیمت کلزا حداقل دوبرابر قیمت گندم خواهد بود.  همچنین آزمون خاک مزارع کشت کلزا با 50درصد تخفیف انجام خواهد شد.


فتحعلیان اضافه کرد : در این جلسه کشاورزان  کلزاکار  شهرستان اراک  دلایل موفقیت ، مسایل و مشکلات خود را بیان نمودند و توسط مسئولین به آنها پاسخ داده شد.

 

رسانه های ترویجی

دستورالعمل و بخش نامه ها

پیشنهادات

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری