پیش بینی وضعیت هوا

برای دریافت توصیه های کشاورزی اینجا کلیک فرمایید.

پیام های ترویجی 1397/9/14

1-مبارزه مكانيكي با كرم خراط با توجه به فعاليت شديد آفت در اواخر پاييز.

2-پوشاندن دالان هاي لاروي كرم خراط با خمير زئوزران .

3-هرس شاخه هاي آلوده و آفت زده و بيمار و جمع آوري برگها و ميوه هاي آلوده از داخل باغ و سوزاندن در بيرون باغ .

4-نگهداري ماشين آلات ،تجهيزات و ادوات كشاورزي ضمن بازديد ضد يخ رادياتورها در انبارهاي سرپوشيده .

5-حفاظت از محصولات كشاورزي در انبارهاي استاندارد از نظر دما و رطوبت و نور .


به گزارش رئيس مركز جهاد كشاورزي مشك آباد ، در راستاي اهداف آموزش بهره برداران دوره هاي آموزشي ، تغذيه گياهي و معايب آتش زدن بقاياي محصولات كشاورزي در روستاهاي معصوميه ،ابراهيم آباد و خير آباد دهستان مشك آباد شهرستان اراك برگزار شد.


علي يارمحمدي گفت :هدف از برگزاري اين دوره هاي آموزشي كه دهم و يازدهم مرداد ماه سال جاري برگزار شد، آشنايي بهره برداران با معايب آتش زدن بقاياي گياهي و اثرات سوء  آن بر روي محيط زيست و اراضي كشاورزي ميباشد.
وي افزود :آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی مبحث چندین ساله و گسترده‌ای است و دلیل اصلی روی آوردن کشاورزان به آتش زدن کاه و کلش گندم و جو کنترل آفات و علف‌های هرز، پاک شدن سریع زمین از بقایای گیاه قبلی و آسان شدن عملیات شخم برای محصول بعدی است ولی غافل از اینکه به کار بردن تناوب زراعی صحیح و استفاده مناسب از سموم نتیجه‌ای بسیار مطلوب تر دارد.  سوزاندن بقایای گیاهی در بلندمدت ضمن اثرات نامطلوب بر کیفیت خاک و کاهش عملکرد محصول باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو می شود و افرادي كه مرتكب آتش سوزي بقايا شوند از طرف دستگاه قضايي پيگرد قانوني دارد.
وی با اشاره به اینکه سوزاندن بقایای گیاهی عامل تخریب شدید مواد مغذی در سطح خاک می‌شود، تشریح کرد: تحقیقات نشان داده است که بقایای گیاهی یک منبع تجدیدپذیر طبیعی و مهم و سرشار از مواد مغذی گیاهی بوده که می تواند همراه با کودهای شیمیایی برای اصلاح خاک و بهبود تغذیه گیاهی مورد استفاده قرار گیرد .
خانم امير عسكري مدرس دوره آموزشي نيز  با اشاره به اینکه 70 درصد مواد آلی خاک از بقایای گیاهی تشکیل شده است، افزود: سوزاندن بقایای گیاهی موجب کاهش جذب عناصر غذایی توسط ریشه‌ها، کاهش ظرفیت نگهداری آب در خاک، کاهش راندمان مصرف آب، کاهش نفوذ پذیری خاک و کاهش فعالیت میکروارگانیسم‌های خاک شود.
در پايان دوره، به كشاورزان بروشوري كه در همين زمينه در مركز مشك آباد تهيه شده بود، داده شد.

 

رسانه های ترویجی

دستورالعمل و بخش نامه ها

پیشنهادات

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری